Agencje detektywistyczne cieszą się coraz większą popularnością. Usługi, które świadczą detektywni w głównej mierze, skupiają się na obserwacji konkretnych osób lub mienia zbierając informacje. Powody korzystania z usług detektywistycznych mogą być różne – zaczynając od bezpieczeństwa osobistego, podejrzewania zdrady,  czy też oszustw korporacyjnych. Do wykonywania takich zadań należy skorzystać z wiedzy profesjonalistów, niż próbować rozwiązać sprawę osobiście. Ten artykuł pomoże w podjęciu decyzji, czy warto podejmować współpracę z detektywem oraz w jakim momencie powinno się rozważyć podjęcie współpracy. 

Obserwacja detektywistyczna osób i miejsc – na czym to polega?

Agencje detektywistyczne podczas realizacji zlecenia dyskretnie obserwują człowieka lub majątek ziemski. Czynności wykonywane przez detektywów mogą mieć charakter: 

  • dynamiczny – śledzenie przemieszczającej się osoby,
  • statyczny – odbywający się dłuższy czas w określonym miejscu. 

Sprawą może zajmować się jeden detektyw lub zespół detektywów, w zależności od tego, czego wymaga dany case. Usługa może być nawet realizowana kilka tygodni, a jeśli to konieczne – również poza granicami kraju. Detektywi posługują się profesjonalnymi sprzętami służącymi do wykonywania zdjęć lub nagrań audio-video, aby śledztwo zostało profesjonalnie udokumentowane. Agencje, najczęściej wyniki swoich działań przedstawiają w formie pisemnych lub elektronicznych raportów. 

Kiedy jest odpowiedni moment, aby zlecić detektywowi obserwację?

Obserwacja detektywistyczna jest jedną z najpopularniejszych usług detektywistycznych. Zleceniobiorcy wykorzystują tę metodę do bardzo wielu spraw ze względu na to, że jest to podstawowa metoda pozyskiwania przez nich danych w sprawie. Jakie mogą być powody, aby zlecić obserwację? Poniżej znajdują się najczęstsze sytuacje, kiedy należy zlecić sprawę profesjonalistom.

Zdrada partnera – wykrycie lub udowodnienie

Moment podejrzenia zdrady u swojego partnera jest jednym z najczęstszych powodów podejmowania współpracy z agencją detektywistyczną. Nie jest to łatwy moment dla drugiej strony, aczkolwiek często niezbędny, aby dowiedzieć się prawdy i uzyskać spokój wewnętrzny. W tym przypadku detektyw wybiera zazwyczaj charakter dynamiczny sprawy. Takie dochodzenie wymaga w szczególności dyskretności oraz wprowadzenia nadzoru technicznego lub mobilnego. Detektyw może również działać pod przykryciem. 

Weryfikacja pracownika lub potencjalnego kontrahenta

Agencje mogą również obserwować pracowników lub kontrahentów na zlecenie firm. Wielu przedsiębiorców stoi pod znakiem zapytania, czy ich pracownik lub przyszły wspólnik jest godny zaufania, uczciwy oraz wiarygodny. Często w takich sytuacjach podejmują współpracę z detektywem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – w szczególności, jeśli przedsiębiorca ma podejrzenia, że dana osoba pracuje dla konkurencji i przekazuje poufne informacje.